Az egykor második legnagyobb magyarlakta város, Cleveland az olasz kivándorlásnak is jelentős célpontja volt. Mátyás Dénes kollégánk erről írt útirajzára hívjuk fel az olaszissimo olvasóinak figyelmét.
Hogy Amerikában, az Egyesült Államokban is élnek olaszok, biztosan nem ismeretlen tény senki előtt. Vélhetően mindenki látott már legalább egy Keresztapát vagy más olyan filmet, amelyben amerikai olaszok a cselekmény szereplői, esetleg amerikai olasz közösségekben, városnegyedekben zajlik a történet, illetve tudna mondani olyan híres amerikai színészt és színésznőt, énekest-énekesnőt, sportolót vagy sportolónőt, akinek több-kevesebb olasz vér csörgedezik az ereiben. (Néhány név a teljesség legkisebb igénye nélkül: Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Liza Minnelli, Alyssa Milano, Frank Sinatra, Jon Bon Jovi, Madonna, Ariana Grande, Rocky Marciano, Joe DiMaggio, Julia Mancuso, Jennifer Capriati.)
Azt már talán kevesebben tudják, hogy nem csak az olyan, sokmilliós nagyvárosokban él jelentős számú olasz közösség és található olasz városnegyed, mint például New York City (New York) vagy Chicago (Illinois), hanem az olyan, többszázezres lakosságot számlálóakban is, amilyenek Boston (Massachusetts), Baltimore (Maryland), Syracuse (New York), St. Louis (Missouri) vagy éppenséggel az Ohio állambeli Cleveland.
Cleveland belváros
Forrás: https://clecityhall.com/2016/10/
Clevelandben már a 19. század közepétől laktak olaszok, nagyobb számban azonban jellemzően 1870–1920 között érkeztek – és nem kizárólagosan dél-olaszországi régiókból, például Campaniából vagy Szicíliából – a városba, valamint általánosságban véve az Egyesült Államokba olasz bevándorlók: több tízezres nagyságrendben az előbbibe, sok millióan az országba. (Aztán persze később is jöttek, és manapság is költöznek ide olaszok, legyen szó akár pár évtizede áttelepült egyetemi oktatóról vagy néhány hónapja érkezett nápolyi pincérfiúról.) Közülük sokan vállaltak kétkezi munkát hídépítéseken, vasúti építkezéseken, vettek részt csatornázási munkálatokban, dolgoztak a ruhaiparban gyári munkásként vagy szabóként, illetve tevékenykedtek aktívan a termelőiparban. Jó néhány olasz helyezkedett el orvosi, fogorvosi, ügyvédi pályán is, de jelentős számban dolgoztak még fodrászként, szakácsként, kőművesként. Vagy akár kőfaragóként, ahogy az egyik leghíresebb clevelandi olasz, a később politikai karriert is befutó, lombardiai származású Joseph (vagy Giuseppe) Carabelli (1850–1911), aki 1870-ben vándorolt ki New York városába, majd 1880-tól élt Clevelandben. Itt aztán vállalatot alapított (Lakeview Granite and Monumental Works, Lakeview Gránit és Emlékmű Művek), s a jelenleg is meglévő clevelandi olasz városnegyed közvetlen szomszédságában fekvő temető, a gyönyörű, történelmi jelentőségű Lakeview Cemetery emlékműveinek és szobrainak tetemes része az ő, valamint tehetséges (olasz) munkásai kezét dicséri.
Az olasz bevándorlók nagy számának köszönhetően a 19. század második felétől Clevelandben több olyan városrész alakult ki, amelynek lakossága akár 93-96%-ot meghaladó mértékben volt olaszországi születésű, de legalábbis olasz származású. Ezek közül a legjelentősebbek a város keleti oldalán, a központhoz közelebb fekvő Big Italy (Nagy Olaszország), valamint a szintén a keleti oldalon található Little Italy (Kis Olaszország) voltak. Mivel Big Italy-ból az 1920–30-as évektől kezdődően az olaszok elkezdtek még keletebbre költözni (a lakosság összetétele egyre inkább keveredett, a negyed némileg hanyatlófélben is volt, illetve a távolabbi városrészekben kedvezőbbnek mutatkoztak a lakhatási körülmények), a mai körzet hajdani olaszos múltjára már főként csak a Euclid Avenue-n, az East 66. utca magasságában található, olasz importtermékeket kínáló Gallucci’s kereskedés emlékeztet – az viszont töretlenül, hiszen az olasz ízek szerelmesei mindmáig gyakorta vásárolnak itt.
(…)
Mátyás Dénes
A tudományos útirajz egésze itt olvasható:
http://itadokt.hu/amerikabol_jelentjuk_clevelandben_is_elnek_olaszok