A Bolognába látogatóknak érdemes figyelemmel kísérni a Librerie Coop könyvbemutatóit
http://www.librerie.coop.it/app/Agenda/elenco_appuntamenti.jsp?IdC=3208&IdS=3242&ag=23&grafica=1
mivel számos kortárs íróval találkozhatnak személyesen, akár kicsit kötetlenebb formában is.
Ludmann Ágnes
2014. június 4-én 17 órakor került sor a bolognai Coop könyvesboltban a Quodlibet Compagnia Extra sorozatában újra kiadott mű, Luigi Malerba Le galline pensierose című gondolattárának bemutatására, amelyen én is részt vehettem. A kötetről Paolo Nori és Ermanno Cavazzoni beszéltek, akik jól ismerik Malerba munkásságát, amely táptalajt nyújt saját írásművészetüknek is. A Le galline pensierose Luigi Malerbának gyakran a gyerekirodalomhoz sorolt műve, főleg a karcolatnyi gondolatok rövidsége és az állatvilágból vett „főhősök” miatt: a töprengő tyúkok világába tekinthetünk be az őket foglalkoztató kérdéseken keresztül, melyeket szinte a kisgyermek naivitásával szemlélnek (pl. miért kerek a Föld, a tyúk vagy a tojás lett előbb, honnan az örök viszály a kacsákkal). Italo Calvino szerint: «Per Malerba osservare le galline vuol dire esplorare l'animo umano nei suoi inesauribili aspetti gallinacei». Nem kizárt a kötetnek egy gyermeki olvasata sem, de összességében véve a problémafelvetések inkább a felnőttek magabiztos világát kérdőjelezik meg, sokszor zavarba ejtve és megnevettetve az olvasót. Szintén Calvino írta a kötetről (mely először 1981-ben jelent meg az Einaudi kiadónál 1981-ben, 131 gondolattal, melyek száma 1994-ben a Mondadorinál 146-ra nőtt), hogy a tyúkokról szóló történetek a nonszensz könnyed, ártatlan szellemessége és a zen példázatok szédítő okfejtései között mozognak. Az iróniát csak fokozza, hogy a filofóziai pontosságú okfejtés majdnem minden esetben kudarcba fullad.
A Quodlibet kötetében 155, csupán pár soros történet foglal helyet, tudniillik a tyúkok sem emlékeznek ennél hosszabb ideig. A bemutató alatt a kötetből felolvasott történetek váltakoztak a tyúkok gondolkodásmódjának humoros, közvetlen elemzésével, a történetek gyermeki naivitást idéző hangvételének illusztrálásával. Cavazzoni és Nori, mivel maguk is tökéletesen ismerik Malerba életművét, az olvasóközösségnek is érdekes, párbeszédszerű vizsgálódással mutatták be a pármai író sokszínű munkásságának ezt a különleges szegmensét a tyúkok világán keresztül (külön élményt jelentett az ő olvasásukban megelevedni hallani a történeteket).
Ízelítőként egy személyes kedvenc a sok közül: «Una gallina era diventata matta e l'avevano rinchiusa in manicomio. Il gallo le telefonava ogni tanto per avere sue notizie, ma lei rispondeva: "Guarda che qui non abbiamo il telefono". Il gallo riferiva alle galline che per il momento la loro compagna non era guarita e doveva rimanere in manicomio».