"Tegnap meghalt az Idő és a Tér."
A Futurizmus radikálisan az egész Univerzum megváltoztatására törekszik, szándékosan provokáló, polgárpukkasztó, kihívó, harsona hangnemben. Néhány közismert részlet az első kiáltványból, amit több mint száz követ majd.
2. "… a lázadás lesznek költészetünk lényeges elemei."
3. "… a kihívó mozgást, a lázas álmatlanságot, a futólépést, a halálugrást, a pofont és az ökölcsapást magasztaljuk."
4 . "… a világ nagyszerűsége új szépséggel gazdagodott:a sebesség szépségével…."
9. "A háborút akarjuk dicsőíteni- a világ egyetlen megtisztítóját-,a militarizmust, a patriotizmust, a felszabadultak destruktív magatartását, azokat a szép elveket, melyekért meghal az ember, és a nő megvetését."
10. "Le akarjuk rombolni a múzeumokat, a könyvárakat, az akadémiák minden fajtáját…"
11. "Múzeumok: temetők!"...

Renato Bertelli : Dux
A párizsi terrortámadások árnyékában nehéz újraolvasni ezeket a sorokat. Filippo Tommaso Marinetti (1876-1944), "Európa koffeinje" 1909-ben jelenteti meg a párizsi Le Figaro hasábjain az első futurista kiáltványt, ami szándékának megfelelően ökölcsapásként hat. A kozmopolita Párizs nagyon sok, egymástól eltérő modern irányzat kialakulásának színtere, érdekes módon a Futurizmusra kevésbé érzékeny. Az irodalomban Proust, Gide, Mallarmé és nem utolsó sorban az olasz származású Guillaume Apollinaire már elindították a megújulás folyamatát, a képzőművészetben a Posztimpresszionisták, a Vadak és a Kubisták már meghatározó szereplői a modern művészetnek.
Gino Severini: Hajlító táncosnő
A Futurizmus igazi színtere Olaszország és Oroszország lesz, gyakran párizsi közvetítéssel, amint azt látni lehetett a Futurista kiáltvány megjelenésének 100. évfordulója tiszteletére a Pompidou Központban megrendezett, nagyszabású kiállításon: Le Futurisme à Paris - Une avant-garde explosive (2009).
A Dolce vita?… kiállítás viszont Párizsban az ismert alkotókon, műveken túl eddig soha nem látott anyagot mutatott be, főleg olaszországi magángyűjtemények anyagából.
Daoudal Gertrud
Az írás egésze itt olvasható:
http://itadokt.hu/dolce_vita_az_olasz_liberty_es_design_1900-1940_kiallitas