A komplexitás ismeretelmélete (epistemologia della complessità) az 1960-as évektől kezdve a James Gleick által kifejtett káosz-elmélet (Chaos: making a new science, 1987) elterjedéséhez kapcsolódóan vált az egyik legjelentősebb alternatív tudományággá – amely tehát nem sorolható be sem a hivatalos társadalomtudományok, sem pedig a hivatalos természet-, illetve műszaki tudományok körébe. Annak ellenére, hogy ezen interdiszciplináris orientáltságú episztemológia épp a társadalom-, a természet- és a műszaki tudományokban felvetődő filozófiai problémákra reflektál. E diszciplína alapítói között mindenképp megemlítendők: Manfred Eigen és Ilya Prigogine (Nobel-díjas kémikusok), Isabelle Stengers (filozófus), Edgar Morin (szociológus), Murray Gell-Mann (Nobel-díjas fizikus).
Nagy József
Olyan interdiszciplináris szemléletmódról van szó, amely többek közt a komplex rendszerekre, a káosz-elméletre, a mesterséges intelligenciára, a kibernetikára, az ekológiára reflektál: e rendszerek egyik közös tulajdonsága, hogy lényegében nincsenek (nem lehetnek) kiegyensúlyozott állapotban. A komplexitás nem az egyes rendszerek struktúrájára, hanem a megfigyelő/modell-alkotó és a modell/rendszer közti viszonyra utal. A komplexitás episztemológiájának előzményei a XIX. század végéig vezethetők vissza, mely időszakban már nyilvánvalóvá vált mind a karteziánus dualisztikus modell, mind a Galilei- és Newton-féle fizikai modell elégtelensége a természeti és társadalmi jelenségek magyarázatára. Általánosságban leszögezhető, hogy a komplexitás episztemológiája folyamatosan a – bármilyen tudományos irányzathoz kötődő – redukcionizmussal szemben foglal állást (tehát azzal szemben, hogy a világ valamely jelenségét kizárólag egy magyarázó-elv alapján interpretáljuk).
Olaszországban több akadémiai intézményben működik a komplexitás episztemológiájával módszeresen foglalkozó kutatócsoport (jelentős folyóirat- és könyvkiadói tevékenységgel). A három legfontosabb központ: a Società Filosofica Italiana keretei közt működő, Sassari-beli Centro Studi Complessità, a Castellanza-beli Università Carlo Cattaneóhoz kötődő Centro Ricerche sulla Complessità, valamint az Università di Messinához kötődő Centro Studi di Filosofia della Complessità Edgar Morin. Az utóbbit 2002-ben alapította a Messinai Egyetem Filozófia Tanszéki oktatóinak egy csoportja, Giuseppe Gembillo professzor vezetésével; az említett Edgar Morinról (a komplexitás episztemológiájának talán leginkább emblematikus alakjáról) nevezték el a kutatóközpontot, aki 2002 tavaszán komplexitás-kurzust tartott a Messinai Egyetemen.
Az olaszországiak közül a jelek szerint épp a Messina-beli komplexitás-kutatóközpont a leginkább elkötelezett nemzetközi együttműködések megvalósításában. Complessità című (a messinai Sicania kiadó gondozásában megjelenő) folyóiratukban – olasz szerzőkön túl – számos ország kutatója közöl rendszeresen komplexitás-tanulmányokat, melyekben az említett ismeret- és tudományelméleti kérdéseken túl több klasszikus szerző alternatív megközelítése is helyet kap. Például Benedetto Croce filozófiájának részben komplexitás-szempontú interpretációjához Kaposi Márton és Kelemen János személyében magyar filozófusok is hozzájárultak (a Complessità 2012/2. számában Kaposi Croce esteta su Leopardi poeta címmel közölt irodalomtörténeti relevanciával is bíró cikket).
Az Edgar Morin Kutatóközpont nemzetközi szinten jelentős könyvsorozatokat is közöl (ezek közül az egyik legjelentősebb a Collana di studi di filosofia, storia e scienza della complessità [Giuseppe Gembillo és Giuseppe Giordano szerkesztésében], Messina: Armando Siciliano Editore). A Gaia Mente sorozatban (melynek szerkesztője szintén Gembillo és Giordano) a legutóbbi években megjelent kötetek közül külön említést érdemel az alábbi három:
Emilio Roger Ciurana, Introduzione alla filosofia delle scienze umane e sociali, Firenze: Le Lettere, 2011.
Giuseppe Gembillo – Annamaria Anselmo, Filosofia della complessità, Firenze: Le Lettere, 2013.
Letizia Nucara, La filosofia di Humberto Maturana, Firenze: Le Lettere, 2014.
Az Edgar Morin Kutatóközpont honlapja:
http://www.filosofiacomplessa.it/
A Complessità című folyóirat Facebook-profilja:
https://www.facebook.com/pages/Rivista-Complessit%C3%A0/193319180714523?fref=nf