Az idei, 2013. április 18.és 21. között megrendezett XX. Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége, a Magyar-Olasz Kulturális Évad tiszteletére (ismét) Olaszország volt. Ez alkalomból számos neves olasz szerző érkezett Budapestre, a prominens névsor (Tullio Avoledo, Tommaso Giagni, Giancarlo De Cataldo, Stefano Benni és Tomaso Kemény) kétségtelenül legnagyobb szenzációja Nanni Balestrini volt.
A most 78 éves író-költő a hatvanas évek olasz kísérleti irodalmi mozgalmainak nagy alakja, a Gruppo 63 társalapítója ma is aktív, nemrég jelent meg Olaszországban az 1958-2010 közötti verseiből készült válogatás (Nanni Balestrini: Antologica, Poesia 1958-2010, Mondadori, 2013). Nanni Balestrini munkássága témáiban és műfajában is sokszínű, a verstől a regényig, a munkásmozgalmi harcokon át a futballhuligánok világáig, a vizuális költészeti munkákon át a kollázsig változatos munkákat készít. Az utóbbi időben az újmédia-művészet felé is kacsingat, a 2012-es dOCUMENTA (13) kiállításon mutatták be Tristanoilcímű videó-montázsát (Nanni Balestrini honlapján megtekinthető a mű egy rövid részlete: http://www.nannibalestrini.it/.)
A végtelenített videómunka, amely a kiállítás 100 napja alatt több, mint 2400 órában volt látható, az olaj természetben véghezvitt rombolásának képeit a kultikus amerikai tv sorozat, a Dallas jeleneteivel vegyítve teremt sajátos(an nyomasztó) atmoszférát. A művész egész életműve során előszeretettel alkalmazza a kombináció módszerét, változatos eszközökkel ötvözi a különböző területről származó szövegrészleteket, akár lineáris versről, akár újságkivágásokból készült kollázsról van szó.
A Könyvfesztivál vendégeként Nanni Balestrini fiatalokat megszégyenítő frissességgel és lelkesedéssel vett részt a különböző programokon, beszélgetéseken, könyvbemutatókon és fáradhatatlanul adott interjúkat az érkezését megneszelő, (italofil) újságíróknak. Az Artpool Művészetkutató Központ megtekintése után az ELTE BTK Olasz Tanszéke látta vendégül az olasz különítményt, e program csúcspontja Nanni Balestrini felolvasása volt. A Könyvfesztivál keretein belül megtartott izgalmas pódiumbeszélgetésen Szkárosi Endre beszélgetett vele költészetről, a hatvannyolcas diákmegmozdulásokról, a művészet és az ideológia kapcsolatáról. Ezt követően a Balestrini-verseket is tartalmazó, frissen megjelent olasz-magyar antológia (Szkárosi Endre, Sallay Géza (szerk:) Online barokk - Olasz költészet a 20. század második felében, Eötvös József Könyvkiadó, Budapest, 2012) bemutatójára került sor. A könyvbemutató résztvevői Tomaso Kemény, Nanni Balestrini és a szerkesztők képviseletében Szkárosi Endre és Faragó Dániel voltak, akiktől megtudhattuk, hogy a huszadik század a mához legközelebb eső fele a költészet szempontjából éppolyan izgalmas és sokszínű képet mutat, mint a kortárs irodalmi paletta.
E sorok írójának abban a szerencsében is része volt, hogy egy szép tavaszi szombat délelőtt interjút készíthetett Nanni Balestrinivel, ami pár percen belül egy baráti beszélgetés formáját öltötte. Egy érdeklődő, a művészet bármely formája iránt alázatos, kedélyes és az újdonságokra rendkívül fogékony úriembert ismertem meg benne, aki, ahogy ő fogalmazott, „néha verseket is ír”.
Szirmai Anna
Az olaszissimo blog szerkesztősége az alábbi linkeket ajánlja még olvasói figyelmébe:
http://www.litera.hu/hirek/nanni-balestrini-a-kolteszet-kilepett-a-konyvbol
http://www.litera.hu/hirek/nanni-balestrini-szamuzetes-elozetes-instrukciok